Jeden pokój dla dwójki dzieci to nie lada wyzwanie dla rodziców. Samo jego urządzenie może spędzać sen z powiek. W jednym pomieszczeniu trzeba umieścić wszystko to, co jest niezbędne do życia dla dwóch różnych osób. Nie jest to wcale łatwe, dlatego z chęcią podpowiadamy, jak podejść do tego w wielu różnych przypadkach. Sprawdź nasz poniższy artykuł, a dowiesz się, jak odpowiednio urządzić pokój rodzeństwa i jakich mebli nie powinno w nim zabraknąć!

Od czego zacząć urządzanie pokoju dla rodzeństwa?

Urządzanie pokoju dla rodzeństwa to twardy orzech do zgryzienia dla rodziców. Warto rozpocząć działanie od poznania opinii i potrzeb obydwojga dzieci. Dzielenie jednego pokoju z rodzeństwem nie jest łatwe. Jednak im mniejsza różnica wieku oraz im dzieci są młodsze, tym więcej można na tym ugrać. Aranżacja małego pokoju dziecięcego pod kątem dwójki dzieci powinna być dokładnie przemyślana, a plany i marzenia dzieci muszą być wzięte pod uwagę.

Jak pogodzić wspólne potrzeby dzieci mieszkają w bloku?

Bardzo często dom jednorodzinny posiada kilka pokoi, które można przearanżować na dziecięce. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli jest to mieszkanie w bloku, a dzieci przybywa. Niewielki pokój w bloku dzielony na dwie osoby to niełatwa sytuacja dla rodzeństwa, jak i dla rodziców. Warto tutaj starać się pogodzić potrzeby oraz marzenia dwójki dzieci. Każde dziecko powinno mieć swoją własną przestrzeń do odpoczynku, zabawy, rozwoju czy nauki.

Jak wydzielić strefy w małym pokoju dla dwójki dzieci?

Pokój dziecięcy dla dwójki dzieci to konieczność wydzielenia strefy zarówno dla jednej, jak i dla drugiej latorośli. Może to być spore wyzwanie, jednak możliwości również są ogromne. Wydzielenie stref w pokoju rodzeństwa to klucz do poszanowania czyjejś przestrzeni. Kawałek przestrzeni sprawia, że każdy członek rodziny będzie miał gdzie się schować w przypadku gorszego dnia bądź konieczności przemyślenia trudnych spraw.

Jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa?

Mały pokój dziecięcy dla dwójki rodzeństwa to ogromne wyzwanie aranżacyjne. Jeśli urządzamy pokój dla jednej osoby, musimy wziąć pod uwagę tylko jeden pakiet sugestii. Sytuacja komplikuje się, kiedy musimy umeblować mały pokój dziecięcy dla dwóch osób. Jak urządzić niewielką powierzchnię, zapewnić zdrowy sen oraz miejsce do odrabiania lekcji? Przede wszystkim rozważ możliwość zamontowania wiszących półek, które w dzisiejszych czasach są bardzo modne, a przy okazji są w stanie odciążyć przestrzeń.

Kolory w małym pokoju dla dwójki dzieci — jakie wybrać?

Mały pokój dla dwójki wymaga spójnej stylistyki. Zwykle takie pomieszczenia nie mogą pochwalić się zbyt dużymi oknami. Istotna jest więc kolorystyka ścian. Mały pokój dla dwójki dzieci warto urządzić, bazując na neutralnych kolorach, głównie jasnych — bieli, beżu, ecru, szarości, jasnym niebieskim czy pudrowym różu. Dobrym rozwiązaniem jest też pomieszanie kilku topowych kolorów. Ściany z jednej strony mogą być bardziej dziewczęce, a z drugiej strony — typowo chłopięce. Niemniej, jasne barwy to strzał w dziesiątkę!

Jakie meble do pokoju dziecięcego?

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci, nie zapomnij o dobrze dobranych meblach. W aranżacji pokoju dziecięcego ogromną rolę będą odgrywać takie meble, jak łóżko do spania, biurko oraz meble na ubrania. Wspólny pokój wcale nie musi oznaczać, że każde dziecko będzie mieć osobną szafę czy komodę. Z drugiej strony, dodatkowa szafa zabierze wolną przestrzeń, która jest na wagę złota.

Aranżacja pokoju dla chłopca i dziewczynki

Najtrudniejsza dla rodziców wydaje się być aranżacja pokoju dla chłopca i dziewczynki. Jak urządzić wspólną przestrzeń, by pogodzić obydwie płci? Kiedy chodzi o małe dzieci, nie jest to aż tak trudne. Schody zaczynają się w momencie, kiedy dzieci zaczynają być świadome różnic, jakie między nimi występują. Mimo tego, że dzieci mają inne upodobania, rodzeństwo może się ze sobą porozumieć w kwestii jednego pomieszczenia. Jeśli chcesz wiedzieć, jak urządzić mały pokój dla córki i syna, podziel go na trzy odrębne strefy. Jedną z nich będzie przestrzeń wspólna, a dwie pozostałe to osobne strefy sypialne.

Aranżacja pokoju dla dwóch dziewczynek

Podczas aranżacji pokoju dla dwóch dziewczynek, możesz postawić na łóżko piętrowe. Pojedyncze łóżka sprawdzą się, jeśli pokój ma odpowiednią na to przestrzeń. W małym pokoju dla dziewczynek nie powinno zabraknąć mebli do przechowywania ubrań. Fantastycznym rozwiązaniem będzie jedna garderoba, która podzielona zostanie na dwie osoby. Mały pokój dla dwójki to możliwość umieszczenia podwójnego biurka. Będzie to świetne miejsce do rozwiązywania zadań oraz rozwijania zainteresowań. Trzeba zastanowić się jakie meble będą dla nich niezbędne, jesli posiadają mały pokój w bloku, który nie jest zbyt prosty do aranżacji.

Aranżacja pokoju dla dwóch chłopców

Chłopcy w dużej mierze się ze sobą dogadują. Prowadzą wspólne zabawy, chętnie dzielą się ze sobą informacjami oraz nowinkami. W strefie sypialnej można ustawić piętrowe łóżko. Zabawki mogą przechowywać we wspólnej strefie zabawy. Małym dzieciom nie trzeba wydzielać osobnych przestrzeni, jednak będzie to dobrym pomysłem na przyszłość. Dzieci szybko rosną, nie może więc zabraknąć miejsca, by każde rozwijało się odpowiednio. Funkcjonalność w pomieszczeniu to efekt, do którego powinniśmy dążyć podczas aranżacji pomieszczenia.

Wąski pokoj dla rodzenstwa — jak urządzić?

Jak urządzić mały pokój dla dwójki rodzeństwa, który dodatkowo jest wąski? Największym kłopotem będą łóżka. Nie da się ich umieścić w odpowiedniej odległości. W takiej sytuacji pociechy powinny zadowolić się łóżkiem piętrowym. W ten sposób zaoszczędzą sporo miejsca na inne strefy. Aranżacja wąskiej przestrzeni nie jest łatwa. Strefy swoich pociech możesz oddzielić przy pomocy regału albo koloru ścian. W przypadku dwóch dziewczynek nie zawsze jest to konieczne.

Miejsce do nauki — razem czy osobno?

W domu zazwyczaj mamy do dyspozycji osobny pokój dla każdego dziecka. W bloku sytuacja się komplikuje. Konieczność urządzenia jednego pokoju, to również konieczność zorganizowania przestrzeni do nauki dla jednego i drugiego dziecka. Podczas aranżacji małego pokoju warto wziąć to pod uwagę. Otóż im dzieci starsze, tym więcej osobnego miejsca potrzebują. Jeśli pokój dla dwójki dzieci dysponuje odpowiednią przestrzenią, warto zainwestować w dwa osobne biurka. Aby nauka była owocna, w ramach dodatku zamów dzieciom wysokiej jakości krzesła dostosowane do wieku i wzrostu.

Pokój dla nastolatków — o czym warto pamiętać?

Jeśli urządzamy pokój dla nastolatków, nie sprawdzi się już łóżko piętrowe. Dzieci oczekują prywatności, ponieważ wkraczają powoli w dorosłe życie. Pokój dla dwójki dzieci uczeszających do szkoły średniej powinien odpowiadać na ich potrzeby. Rodzice muszą mocno wsłuchać się w głos dwóch odrębnych osób. Nie może zabraknąć miejsca na pasje jednego i hobby drugiego dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o dodatkowe miejsce dla zaproszonych znajomych czy też zapewnienie miejsca na książki i albumy.

Podsumowanie

Jak widać, podjęcie się aranżacji pokoju dziecka to nie lada wyzwanie. Nigdy nie wiemy, co może okazać się dobrym rozwiązaniem, a co strzałem w stopę. Pokój dla dwójki dzieci, niezależnie od jego powierzchni, musi być połączeniem oczekiwań dzieci i możliwości finansowych rodziców. Do najważniejszych elementów należą łóżka. Jeśli chodzi o całą resztę, można się zainspirować. W internecie, na portalach poświęconym wnętrzom na pewno można zobaczyć wiele ciekawych rozwiązań na miarę współczesnych czasów.