Pokój dla dziecka to jedno z tych pomieszczeń, które musi być urządzone w wyjątkowy sposób. Dla wielu osób stanowi to jednak nie lada problem, a powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. to, że dzieci bardzo szybko dorastają. Z tego właśnie powodu może okazać się, że pokój dziecięcy będzie musiał przechodzić remont co parę lat. Różnego rodzaju zmiany będą konieczne do tego, by dopasować wygląd całego pokoju do wieku dziecka. Istnieją jednak uniwersalne rozwiązania, które pozwolą uzyskać świetny efekt na lata.

Urządzanie wnętrz

Prawda jest taka, że urządzanie wnętrz może sprawiać naprawdę wiele frajdy. Liczy się tutaj oczywiście odpowiedni poziom kreatywności oraz wyobraźni, ale nawet bez wcześniejszego doświadczenia można urządzić pokój dziecka w wyjątkowy sposób. Wybór poszczególnych mebli czy też kolorystyki ścian to kwestia w pełni indywidualna, choć warto wiedzieć czym się kierować, by całość wyglądała spójnie. W momencie gdy dziecko jest również nieco starsze, warto skonsultować z nim pewne kwestie i zapytać jakie rozwiązanie woli.

Na jakie rozwiązania się zdecydować?

Możliwości w przypadku urządzania pokoju dziecka jest naprawdę wiele. Wybór różnego rodzaju mebli, łóżek, szafek czy też biurek jest na tyle szeroki, że bez problemu można znaleźć coś, co w sam raz będzie pasować do wyglądu całego pokoju. Nie można zapominać jednak o pewnych różnicach, które wynikają z wieku czy też płci dziecka. Pokój dla chłopca będzie wyglądał zdecydowanie inaczej niż pokój dla dziewczynki. W razie potrzeb zawsze można posilić się inspiracjami dostępnymi w sieci, dzięki czemu ostateczny wygląd pokoju dziecięcego będzie robił wrażenie.

Tworzenie miejsca dla dziecka

Aby stworzyć wygodną i komfortową przestrzeń dla swojego dziecka należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Jednym z nich jest między innymi powierzchnia pokoju. Im jest on mniejszy, tym większą uwagę należy zwracać między innymi na meble oraz ich pojemność. Ma to szczególne znaczenie w chwili, gdy łóżko zajmuje dużą część pokoju. W sklepach znajdziemy szeroki wybór mebli i dodatków, które pozwolą na wykonanie wyjątkowego wnętrza.

Jak powinien wyglądać pokój dziecięcy?

Pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim odpowiednio przestronny. Duże znaczenie ma tutaj to, w jakim wieku jest Twoje dziecko. W przypadku najmłodszych należy upewnić się dodatkowo, że meble do pokoju dziecięcego nie mają ostrych krawędzi. Mogłoby to bowiem stanowić zagrożenie w momencie, gdy dziecko się niefortunnie potknie. Jeśli urządzasz pokój dla rodzeństwa to dodatkowe zabezpieczenie dla małych dzieci stanowią również miękkie dywany, wykonane z naturalnych materiałów. Gwarantują one dodatkową amortyzację, a w dodatku rewelacyjnie się prezentują i pozwalają na uzyskanie idealnego efektu końcowego.

Wiek dziecka ma znaczenie

To ile dziecko ma lat odgrywa istotne znaczenie w momencie, gdy planujesz wykonanie pokoju dziecięcego. Noworodek teoretycznie nie potrzebuje wiele, ale warto zadbać o to, by w przyszłości tego typu pokój posiadał wszystko co niezbędne, by dziecko mogło w komfortowy sposób się rozwijać. Kilkulatek spędza sporo czasu na zabawie – z tego właśnie powodu różnego rodzaju zabawki warto chować do specjalnej skrzyni, aby przechowywanie zabawek odbywało się we właściwy sposób. Unikniesz wtedy również wrażenia chaosu w pokoju. W przypadku nastolatka warto natomiast zdecydować się na bardziej uniwersalne meble. Stonowane kolory oraz elegancja będą czymś, co pozwoli sprawić, że każdy nastolatek będzie czuł się w swoim pokoju komfortowo.

Wybór mebli do pokoju dziecięcego

Aranżacja pokoju dziecięcego to przede wszystkim konieczność wyboru odpowiednich mebli. Wybierając meble warto kierować się ich solidnym wykonaniem, wyglądem oraz funkcjonalnością. Dobrze jest mieć opracowany jakiś wstępny plan tego, jak pomieszczenie ma wyglądać. Dzięki temu urządzanie pokoju będzie o wiele prostsze i zajmie znacznie mniej czasu. Do pokoju dziecięcego wybrać należy również różnego rodzaju dodatki, które będą odpowiednio pasować do ogólnego wyglądu.

Ładne i funkcjonalne meble dziecięce

Jak każdy wie, to jak meble się prezentują ma bardzo duże znaczenie. Z tego właśnie powodu meble dziecięce powinny być w odpowiednich kolorach. Poczucie estetyki ma tutaj spore znaczenie – w skandynawskich wnętrzach dominują przeważnie naturalne kolory drewna, które dają świetny efekt. Funkcjonalność to kolejny element, o który nie można zapominać. Dobrze jest zakupić pojemną szafę, w której bez problemu zmieszczą się wszelkie ubrania dziecięce. Nawet w małym pokoju można postawić na taka szafę, która będzie przestronna wewnątrz, a nie będzie zajmowała wiele miejsca.

Kolory ścian

Dobierając kolory ścian również należy wziąć pod uwagę płeć oraz wiek dziecka. Trzeba liczyć się również z tym, że kolory w pokoju dziecięcym będą wymagały odświeżenia co kilka lat. Warto więc przygotować się na taką ewentualność, szczególnie jeśli posiadasz dziecko w wieku przedszkolnym, ponieważ takie dzieci uwielbiają malować po ścianach. Dobrym wyborem może być też farba tablicowa, którą można wykorzystać do ozdobienia ścian. Niezależnie od tego czy jest to pokój dla chłopca czy też dziewczynki, w każdym z tych przypadków można wykonać dekoracje, które będą robiły wrażenie.

Pokój dla rodzeństwa

W momencie, gdy w pokój dziecięcy ma zamieszkiwać rodzeństwo, warto postawić między innymi na piętrowe łóżko. Nie tylko będzie ono sprawiać ogromną frajdę dzieciom, ale również przede wszystkim pozwoli na zaoszczędzenie sporych ilości miejsca. Tego typu łóżka są bardzo popularne od lat i jest to świetny sposób na pozyskanie niezbędnej przestrzeni dla innych mebli w pokoju rodzeństwa. Szczególną uwagę w tym przypadku należy zwrócić na solidne wykonanie takie łóżka, aby mogło ono posłużyć na długie lata.

Wygląd pokoju dla dziewczynki i chłopca

Różnice w wyglądzie pokoju dla chłopca oraz dziewczynki będą widoczne najbardziej poprzez użycie innych kolorów. W pokoju dziewczynki często dominuje róż, natomiast chłopcy wolą ciemniejsze kolory. Same meble również często się od siebie różnią, a za pomocą dodatków wszelkiej maści można dodatkowo uwydatnić to, kto zamieszkuje w danym pokoju dziecięcym. Do pokoju chłopca warto wybrać meble, które będą dobrze łączyć się z ogólną kolorystyką. Dla dziewczynki pokój również warto urządzić w taki sposób, by mogła się ona czuć w nim komfortowo i wygodnie.

Wygodne i przestronne łóżko

Łóżko w dziecięcym pokoju to bez wątpienia jeden z najważniejszych mebli. Z tego właśnie powodu warto postawić na rozwiązania, które będą idealnie sprawdzać się w przypadku konkretnego przykładu. Urządzając pokój chłopca warto przykładowo postawić na łóżka w kształcie samochodów. Takie łóżko może też w pewnym stopniu pełnić funkcję zabawki, co z pewnością bardzo spodoba się dziecku. Starsze dzieci będą jednak wolały coś bardziej oficjalnego. Wówczas należy poszukać odpowiednio dużego i komfortowego łóżka, które będzie dopasowane do potrzeb dziecka w stu procentach.

Biurko do nauki

Nauka to bardzo istotny element w życiu każdego kilkuletniego dziecka. Znalezienie odpowiedniego biurka nie powinno być problemem, ponieważ ich szeroki wybór sprawia, że można łatwo dopasować je do konkretnych potrzeb. Jeśli w pokoju dziecka nie ma zbyt dużo miejsca, niewielkie biurko będzie idealnym rozwiązaniem. Zaoszczędzisz w ten sposób przestrzeń, a dziecko będzie miało swoje miejsce do nauki czy też rozwiązywania zadań domowych. Warto wspomnieć też o tym, że szukając biurka należy odpowiednio dopasować je do wzrostu dziecka. Tylko wtedy będzie można uzyskać wygodę na najwyższym poziomie. Biurko dziecięce wymaga również odpowiedniego krzesła. Wygodne krzesło nie doprowadzi w przyszłości do pojawiania się wad postawy, które są obecnie niestety bardzo powszechne wśród dzieci. Warto wybrać meble, które spełnią wszystkie te wymagania.

Dodatki do pokoju

Odpowiednie meble do pokoju dziecka z pewnością będą miały wpływ na to, jak chętnie dane dziecko będzie spędzało w nim czas. Z tego właśnie powodu warto zdecydować się na pewne dodatki, które sprawią, że pokój malucha stanie się wyjątkowy. Przykładem są chociażby lampki nocne – wbrew pozorom mają spore znaczenie, ponieważ dają one przyjemną poświatę, która jest w stanie ułatwić dziecku zasypianie. Dla malucha ma to szczególne duże znaczenie. Inne artykuły takie jak skrzynie na zabawki, odpowiednie krzesło czy też półki pozwolą natomiast na utrzymanie porządku i zagospodarowanie części pokoju w ciekawy i wydajny sposób.

Utrzymywanie porządku

Utrzymywanie pokoju w czystości to bez wątpienia bardzo istotny element. Z tego właśnie względu dzieci już od najmłodszych lat powinny być uczone, aby po sobie sprzątać. Nie zajmuje to w końcu wiele czasu, a jest w stanie utrzymać porządek na odpowiednim poziomie. Odpowiednie meble do pokoju dziecięcego również odgrywają w tym przypadku istotną rolę i znacząco ułatwiają sprawę. Jeśli bowiem zdecydujesz się na meble do pokoju dziecka, które będą odpowiednio przestronne to możliwe będzie pochowanie w nich wielu rzeczy, które nie będą zalegać później na środku pomieszczenia. Przestrzeń stanie się wówczas znacznie czystsza oraz bardziej schludna.

Efekt końcowy

Aby urządzić pokój dla swojego dziecka na pewno wymagane jest posiadanie odpowiedniego planu działania. Dzięki niemu efekt końcowy będzie dokładnie taki jak zakładałeś. Poszczególne meble muszą dobrze ze sobą współgrać i tworzyć jednolitą całość. Dzięki temu cała przestrzeń będzie robiła lepsze wrażenie i pozwoli sprawić, że i same dzieci będą w pełni zadowolone ze swojego nowego pomieszczenia. Jeśli urządzasz pokój dla niemowlaka, dobrym pomysłem mogą być też niskie meble, w których można umieścić wszelkie niezbędne rzeczy takie jak ubranka czy też pieluchy. Dlatego warto przed ostatecznym wyborem mebli przeanalizować jak ustawić poszczególne meble w pokoju dla dziecka.

Podsumowanie – jakie meble do pokoju dziecięcego?

Wybierając meble dla dzieci należy kierować się kilkoma wytycznymi, które pozwolą zapewnić odpowiednio dużo wolnej przestrzeni. Meble muszą być wykonane z trwałych materiałów, ale jednocześnie muszą gwarantować bezpieczeństwo dla dzieci – szczególnie tych najmłodszych. Odpowiednia kolorystyka oraz jej dobranie w zależności od wieku i płci również odgrywa istotną rolę. Decydując się na uniwersalne rozwiązania można oszczędzić sobie konieczności remontowania pomieszczenia co 2-3 lata. Wcześniej przygotowany plan pozwala też na przeprowadzenie całej procedury zmian szybciej i bez większych problemów. Tak urządzony pokój będzie robił wrażenie i będzie rewelacyjnym miejscem, w którym dziecko będzie mogło odpoczywać, uczyć się i rozwijać.