Urządzanie pokoju dla jednego dziecka czasem przerasta możliwości i cierpliwość rodziców, nie mówiąc o dwójce, a nawet trójce. Jak się jednak okazuje, to wcale nie musi być dramat! Nawet mieszkając w bloku i mając do dyspozycji niewielką ilość pokoi, można wyczarować wspaniałą przestrzeń dla swoich dzieci. Sprawdź, jak z powodzeniem urządzić pokój dla trójki dzieci!

Pokój dziecięcy dla trójki — od czego zacząć?

Mieszkając w niewielkim domku lub w mieszkaniu w bloku z chęcią powiększenia rodziny, dorośli zastanawiają się, jak zaaranżować pokój dziecięcy dla trójki dzieci. Oczywiście ważne jest tutaj, aby każde dziecko miało swój własny, prywatny kąt. Sporo będzie zależało od tego, w jakim wieku są wszystkie pociechy. W małym pokoju trudno będzie pomieścić troje nastolatków. Pokój trójki dzieci powinien być połączeniem przestrzeni do zabawy, odpoczynku, nauki oraz rozwijania swoich pasji. Każde dziecko powinno mieć możliwość korzystanie z niego jak z własnego pokoju.

Komfortowa przestrzeń do spania — łóżko piętrowe?

Jak zaaranżować pokój dziecięcy? Najlepiej już na samym początku aranżacji wnętrza ustalić, że najważniejszym aspektem jest to, by zaoszczędzić miejsce w pokoju z ograniczonym metrażem. Można tego dokonać, wynosząc miejsce do spania pod sufit. Chodzi oczywiście o solidne łóżka piętrowe, które potrafią zdziałać cuda w małych mieszkaniach. Trójka dzieci musi gdzieś spać, a łóżko piętrowe wydaje się strzałem w dziesiątkę. Na górze może spać starsze rodzeństwo, a na dole młodsze. Łóżko piętrowe pozwala lepiej operować przestrzenią pokoju.

Łóżka piętrowe, a może antresola?

Sporo rodziców walczy o dodatkowe miejsce dla swoich pociech. W małym pokoju ciężko tego dokonać. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się antresola. Urządzenie pokoju z antresolą to spora oszczędność miejsca, które można wykorzystać na pozostałe meble, np. komody, biurka, fotele czy półki na zabawki. Aranżacja z antresolą prezentuje się doskonale, jednak z drugiej strony nie każde dziecko będzie preferowało spanie na wysokości. Decydując się na to rozwiązanie, następuje uwolnienie przestrzeni, którą można przeznaczyć na zabawy z dzieckiem czy też odrabianie lekcji. Warto to rozważyć, być może choć jedno z trójki rodzeństwa znajdzie na antresoli swoje miejsce do spania.

Łóżka piętrowe z biurkami

Małe pomieszczenie na pokój dzieci nie zawsze jest kwestią naszego wyboru, a konieczności. Wszystko zależy od tego, jakie warunki panują w naszym mieszkaniu. Jeśli w pomieszczeniu nie ma za dużo przestrzeni, aranżacja powinna przebiegać z głową. Może w tym pomóc też architekt. Warto skonsultować się też z dziećmi. Trzeba wiedzieć, czego one oczekują. Jeśli zgodzą się na łóżka piętrowe, pod każdym z nich może stanąć biurko. Nie każdemu dziecku potrzebne jest od razu miejsca do nauki. Jeśli Twoim dzieciom brakuje miejsca do zabawy, pod łóżkiem piętrowym można zrobić miejsce na pluszaki, a z podłogi zrobić miejsce do zabawy.

Miejsce do nauki i zabawy dla trójki dzieci

Dzieci w różnym wieku mają różne potrzeby. Starszy stawia na miejsce do nauki, ponieważ musi mieć przestrzeń do rozwoju. Młodsze dzieci potrzebują w pokoju miejsca do zabawy. By spełnić oczekiwania każdego dziecka, trzeba się nieźle nagimnastykować. Warto więc znaleźć miejsce na biurka, które pozwolą starszym na odrabianie zadań oraz rozwijanie zainteresowań, jak i na półki na ścianie, które można zapełnić zabawkami maluchów. Decydując się na wiszące półki, można oszczędzić miejsce, które zająłby regał.

Pokój dziecięcy dla trójki i miejsce do przechowywania

Małe mieszkanie to też mało miejsca do przechowywania. Jeśli trójka dzieci jest tej samej płci, mogą się podzielić szafą, a więc w sypialni wystarczy tylko jedna. Wtedy będzie bardzo komfortowo, ponieważ meble nie będą zabierać cennego miejsca. Jeśli jednak w pokoju trzeba wygospodarować miejsce dla dziewczynki, jak i dla chłopca, koniecznością będą dwie szafy. Choć w rodzinie nic nie ginie, łatwiejsze stanie się przechowywanie oraz nie będzie konfliktu między rodzeństwem.

Jak urządzić pokój dla trójki dzieci, aby każdy miał swoje miejsce?

Nie jest łatwe wybudowanie domu, który pomieściłby wszystkich członków rodziny. Nie wszyscy mogą też liczyć na przestronne mieszkanie. Jeśli brakuje przestrzeni, najważniejsza jest zgoda. Niezależnie od tego, czy masz dwie dziewczynki i jednego chłopca lub dwóch chłopców i dziewczynkę, ważne jest, by trójkę dzieci nauczyć żyć wspólnie. Jeden pokój może w tym pomóc. Ściany mogą stać się miejscem na wiszące półki, antresola może stać się miejscem do spania dla dwójki. Pod oknem mogą stanąć trzy biurka w jednym rzędzie, a w każdym łóżku dziecko powinno odnaleźć swój własny azyl. Jeśli w pokoju nie ma na to miejsca, rodzice nie powinni obstawiać go szafami, ponieważ wtedy przestrzeń nie będzie w pełni funkcjonalna.

Podsumowanie

Ciężko jest urządzić piękne i funkcjonalne wnętrze w jednym pomieszczeniu, które dodatkowo nie grzeszy metrażem. Czasem wystarczy wyrzucić jeden mebel, aby uwolnić potrzebną przestrzeń, która będzie sprzyjała rozwojowi rodzeństwa. Miejsce do spania, choć tak istotne, może zostać śmiało wyniesione w górę, na antresolę bądź na łóżko piętrowe. Aranżowanie pokoju dla trójki rodzeństwa nie jest łatwym zadaniem, dlatego trzeba działać rozważnie, decydując się nie tylko na solidne meble, ale również na nowoczesne rozwiązania. Dzięki nim można zyskać w zwykłym pomieszczeniu znacznie więcej miejsca do przechowywania. Na rynku popularne są również meble wielofunkcyjne, które mogą zdać egzamin w Twoim domu.