Pokój dziecka to bardzo istotne pomieszczenie w każdym domu. Musi być odpowiednio zaprojektowany i umeblowany, aby stanowił dla dziecka prawdziwy azyl. Jednak sporo rodziców nadal nie wie, jak ustawić meble w pokoju dziecka. Sprawdź powszechne zasady oraz poznaj opcje, jakie masz do wykorzystania w przypadku aranżacji pokoju dziecka.

Strefy w pokoju dziecka – jakie trzeba wziąć pod uwagę?

Każdy rodzic powinien wiedzieć, że sypialnia, pełniąca jednocześnie inne funkcje w życiu dziecka, powinna być podzielona na kilka ważnych stref. Przede wszystkim, pod uwagę trzeba wziąć strefę wypoczynku, w której znajdziemy łóżko, szafkę nocną, lampkę nocną. Drugą ważną strefą jest strefa nauki – ma ona ogromne znaczenie, jeśli dziecko chodzi już do szkoły i musi odrabiać zadania domowe. Kiesy jest nieco mniejsze, ta strefa również powinna się znajdować w pokoju, ale nie ma takiej konieczności. W dziecięcym pokoju nieodzowna jest również strefa zabawy. Dzieci mają jeszcze ogromną ilość zabawek, gier czy puzzli, a więc konieczne jest miejsce do ich przechowywania zabawek, a także do samej zabawy.

Ustawienie mebli, a podział na strefy

Pokój dziecięcy z wydzielonymi strefami to gwarancja, że Twoje dziecko będzie czuło się w nim dobrze i komfortowo. Dobrze wytyczone strefy służą różnym czynnościom, a więc meble, które są potrzebne do tych czynności, powinny znajdować się mniej więcej obok siebie. W strefie nauki nie może być regałów z zabawkami, ponieważ będą one rozpraszać młode osoby podczas nauki. Podobnie jak w strefie nauki nie powinno być łóżka – to się po prostu nie sprawdza.

Jak rozmieścić meble w pokoju dziecka?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozmieścić meble, gdzie ustawić łóżko, jak maksymalnie zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia, koniecznie weź pod uwagę różne czynniki, które mogą na to wpłynąć. Nie chodzi bowiem o to, aby powierzchnię pokoju byle jak podzielić na trzy strefy. Trzeba wziąć pod uwagę dostęp do światła dziennego, wejście do pokoju oraz zdanie dziecka. Jeśli jest to niewielkie pomieszczenie, może się zdarzyć, że zmieści się w nim jedynie strefa snu i odpoczynku oraz strefa nauki. Jeśli sam nie jesteś pewien, jak ustawić meble w pokoju dziecka, pomóc Ci w tym może wykwalifikowany architekt wnętrz, który doskonale zna się na panujących obecnie zasadach i podpowie Ci wiele nietuzinkowych rozwiązań, jak np. meble modułowe.

Gdzie powinno stać łóżko w pokoju dziecięcym?

Z pewnością każdy się zgodzi ze stwierdzeniem, iż najważniejszym elementem pokoju dziecka jest łóżko dziecięce. Ustawienie łóżka ma kluczowe znaczenie. Jego otoczenie także ma wpływ – zbyt intensywne kolory, zbyt duża ilość ozdób może skutecznie wpływać na jakość snu dziecka. Jeśli sytuujesz łóżko w rogu dziecięcego pokoju, koniecznie zwróć uwagę, aby towarzyszyły mu jasne kolory i minimalna ilość ozdób. Śmiało skup się na jasnych, ciepłych, miękkich barwach oraz na dodatkach w postaci mięciutkich poduszek. Strefę z łóżkiem możesz wzbogacić o szafkę nocną z lampką lub postawić na wiszące lampeczki, które w ostatnich latach są niezwykle modne. Strefę snu i odpoczynku można odgrodzić od reszty powierzchni regałem na książki. Wtedy dziecko będzie miało swobodny dostęp do książek, jeśli lubi je czytać przed snem.

Gdzie usytuować szafę w pokoju dziecka?

Jeśli sypialnie nie mają swojej garderoby, bardzo ważne jest ustawienie szafy w pokoju dziecka. Powinna stanąć poza strefą wypoczynku i nauki. Można wydzielić pod nią osobną strefę wraz z komodą bądź po prostu dołączyć ją do strefy zabawy, jeśli znajdują się tam głównie regały. Warto zadbać o to, aby wnętrze było spójne. Usytuowanie szafy we wnęce jest dość ciekawym rozwiązaniem. Dzięki temu pokój nie traci na powierzchni, a ubrania są odpowiednio schowane.

Gdzie powinno stanąć biurko?

Najlepszym miejscem na biurko w każdym pomieszczeniu jest miejsce pod oknem. Młody człowiek będzie miał wtedy maksymalną ilość światła dziennego podczas nauki czy rozwijania swoich umiejętności z zakresu rysowania bądź malowania. Duże okno daje sporo możliwości, a jak wiadomo – światło dzienne jest niezwykle ważne. Czasem jednak nie ma takiej możliwości, dlatego biurko w pokoju dziecięcym powinno stanąć w maksymalnie jasnym miejscu.

Najważniejsze zasady dotyczące meblowania pokoju dziecka

Jak zaaranżować pokój dziecka? Z pewnością trzeba wziąć pod uwagę kilka najważniejszych zasad. Pierwszą z nich jest wspomniane powyżej wyznaczenie stref. Uporządkowana przestrzeń sprawia, że dziecko czuje się wygodnie, komfortowo i pewnie w swoim własnym pomieszczeniu. Znacznie łatwiej jest zachować mu wtedy ład oraz zorganizować czas. Strefy sprawiają, że wnętrze jest naprawdę przejrzyste.

Grupowanie mebli to druga z zasad. Jak można się domyślić, poniekąd wiąże się ona z wyznaczaniem stref. Warto skusić się na stawianie podobnych mebli obok siebie. W ten sposób można z łatwością uniknąć chaosu.

W pokoju dziecięcym niezwykle istotna jest również kolorystyka. Nie warto od samego początku pchać dziecka w ciemne aranżacje – maluchy wolą jasne, przejrzyste, miękkie pomieszczenia. Barwy mają w tym aspekcie ogromne znaczenie.

Materiały – to ostatnia kwestia warta poruszenia. Meble w pokoju dziecka powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości, najlepiej naturalnych, które nie będą w żaden sposób wpływać na jego zdrowie czy też na środowisko naturalne.

Podsumowanie

Pokój dziecięcy – ustawienie mebli w tym pomieszczeniu jest niezwykle istotne. Zanim zaczniesz się zastanawiać nad własnymi pomysłami, dobrze jest poznać najważniejsze zasady. Jeśli kompletnie nie masz pojęcia, o co w tym wszystkim chodzi, dobrym pomysłem jest wynajęcie architekta bądź projektanta wnętrz!