Pokój dziecięcy, niezależnie od powierzchni, to bardzo ważne pomieszczenie w każdym mieszkaniu czy domu. Nic więc dziwnego, że rodzice zadają sobie pytanie, jak urządzić pokój dziecięcy, by był funkcjonalny i spełniał wszystkie oczekiwania dziecka. Schody zaczynają się w momencie, kiedy dziecko posiada stosunkowo mały pokój w bloku i nie ma żadnych szans na jego powiększenie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę urządzając taki pokój i jakie meble są w 100% niezbędne!

Mały pokój dziecięcy w bloku — jak go urządzić?

Pokój dziecięcy to niezwykle istotne pomieszczenie nie tylko dla samego dziecka, ale również dla rodziców. Jeśli wiemy, że latorośl dobrze się czuje w swoim pokoju, to by, jako rodzice również będziemy zadowoleni. Jednak aranżacja małego pokoju dziecięcego w bloku jest niezwykle trudnym zadaniem. Trzeba zastanowić się nad tym bardzo poważnie jak urządzić malutki pokój, aby wszystko było przemyślane i nie znalazła się w tym miejscu żadna niepotrzebna rzecz.

Mały pokój dziecka — na co warto zwrócić uwagę?

Aranżacja pokoju dziecięcego w bloku to istotna sprawa. Mały pokoik dziecięcy nie powinien zostać zagracony niepotrzebnymi meblami, dodatkami i akcesoriami. W pokoju dziecięcym, który nie zachwyca powierzchnią, powinno znaleźć się tylko to, co jest faktycznie niezbędne do życia oraz dobrego samopoczucia dziecka. Jeśli chcesz urządzić mały pokój dziecięcy w sposób ergonomiczny, postaw na najpotrzebniejsze meble, takie jak łóżko czy biurko, a resztę przestrzeni maksymalnie uwolnij. Zwróć uwagę na to, aby pomalować go na jasny kolor oraz by w pokoju dziecięcym było dużo światła.

Jak zorganizować mały pokój dziecięcy?

W przypadku małego pokoju dziecięcego bardzo łatwo jest go zawalić gratami i meblami, które w ogóle tam nie pasują i niekoniecznie są dziecku potrzebne. Utrzymanie porządku będzie wtedy znacznie łatwiejsze. Choć strefa zabawy wydaje się być prawdziwym wyzwaniem w pokoju z niewielkim metrażem, jeśli reszta zostanie odpowiednio usytuowana, i taką strefę da się urządzić. Małe pokoje, wbrew pozorom, są idealne dla dzieci. Uczą je od początku jak zachować porządek. Aranżacje wnętrz małych pokoi dostępne są w sieci, można więc czerpać z nich inspiracje. Jak ustawić meble w pokoju dziecka? Przede wszystkim funkcjonalnie, szczególnie jeżeli przestrzeni do aranżacji mamy niewiele.

Jak wydzielić miejsce do nauki i zabawy w małym pokoju?

W przypadku dziecka w wieku szkolnym bardzo istotne jest wydzielenie miejsca do nauki i zabawy. Jest to nie lada wyzwanie. Kluczowe jest ustawienie biurka w pokoju dziecięcym. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy znajduje się ono jak najbliżej okna, ponieważ naturalne światło pomaga w nauce. Nierzadko mebel ten ląduje pod piętrowym łóżkiem. W ten sposób dziecko zyskuje kącik do nauki i poszerzania swoich zainteresowań. Na jednej ścianie może powiesić tablicę, która ułatwi organizację.

Jaki kolor małego pokoju dziecka wybrać?

Aby powiększyć przestrzeń małego pokoju dziecięcego w bloku, warto pomalować go na jasny kolor. Biel, ecru, beże, pudrowy róż czy pastelowy niebieski — niezależnie od tego, jaki kolor wybierzesz, jasny zawsze będzie dobrym pomysłem. W pomieszczeniu, które ma służyć dziecku, powinno być przytulnie i bezpiecznie. Wnętrza dla dzieci z reguły są jasne, niezależnie od tego, że jest to pokój dziewczynki, czy chłopca.

Obowiązkowe elementy w małym pokoju dziecka

Przestrzeń w pokoju dziecka powinny zajmować takie meble i dodatki, które zagwarantują maluchowi poczucie bezpieczeństwa, spokój oraz komfort. Dziecko lubi się bawić, a więc niezbędna będzie strefa do zabawy. Jeśli maluch nie boi się spać na łóżku piętrowym, możesz zdecydować się na takie, a pod nim urządzić mu kącik na zabawki. W małych pokojach dziecięcych przydadzą się również wiszące półki, które pomieszczą książki i dekoracje.

Jakie meble są niezbędne w małym pokoju dziecięcym?

Pokój dziecięcy, nawet mały, wymaga zaprojektowania minimum 3 stref – odpoczynku, nauki oraz zabawy. Powierzchnia pokoju dziecięcego powinna pomieścić łóżko do spania, półki ścienne i biurko. Pozostałe niezbędniki to meble do przechowywania. Może to być niewielka szafa, szafa narożna czy komoda. Dobrze byłoby, gdyby taki pokój wyposażony został w niewielką garderobę. Wtedy można byłoby tam schować pościel, niektóre zabawki i inne drobiazgi.

Czy warto zdecydować się na łóżko piętrowe?

Aranżacja małego pokoju wymaga od rodziców ogromu cierpliwości. Aranżacje dostępne w internecie pokazują, jak wiele rodziców decyduje się na piętrowe łóżko. W ten sposób można uwolnić przestrzeń pod nim i urządzić tam strefę nauki bądź strefę zabawy. Łóżka wcale nie muszą stać na ziemi i zajmować podłogi. Miejsce do spania może być urządzone wysoko, a pod łóżkiem schowa się jeszcze sporo rzeczy. Jeśli dom jest nieduży, w pokój dziecka mały, nic dziwnego, że nie chcemy pakować do niego niewyobrażalnej liczby mebli.

Jak ustawić biurko w małym pokoju dziecka?

Biurko w pokoju chłopca czy dziewczynki może stanąć pod oknem. W ten sposób ograniczysz zużycie prądu. Dopóki na zewnątrz będzie jasno, dopóty dziecko będzie miało się przy czym uczyć, a maluch rysować. Jeśli dziecko jest leworęczne, dobrze jest usytuować biurko po lewej stronie okna. Bardzo często biurka sytuowane są pod łóżkiem. Jest to podyktowane tym, że w pomieszczeniu nie ma zbyt dużo przestrzeni. Tym sposobem dziecko zyskuje miejsce do nauki i równocześnie miejsce do odpoczynku.

Odpowiednie oświetlenie w małym pokoju

Pokój dziecka powinien być dobrze oświetlony, zwłaszcza jeśli jest stosunkowo mały. Zazwyczaj małe pokoje to automatycznie dość niewielkie okna dające stosunkowo niewiele światła dziennego. Jeśli chcesz wiedzieć, jak urządzić pokój dziecka, zwróć uwagę na to, by było w nim wystarczająco światła. Możesz zdecydować się na lampę wiszącą, jednak w ramach dodatku zamontuj lampę ścienną z nieco mniejszym strumieniem światła.

Podsumowanie

Mały pokój dziecięcy to twardy orzech do zgryzienia. Jako rodzice chcemy często zagwarantować dziecku wszystkie dobre rozwiązania jedocześnie przeraża nas myśl jak urządzić malutki pokój. Wbrew pozorom, najlepszym rozwiązaniem jest unikanie zbyt dużej ilości mebli. Jest to najważniejsze w momencie, kiedy dziecko ma mały pokój. Tak naprawdę wystarczy łóżko, biurko, niewielki mebel do przechowywania ubrań oraz miejsce do zabawy. W wieku kilku lat człowiek nie potrzebuje ogromnej przestrzeni — całkowicie wystarczy ta mała, o ile będzie odpowiednio zaaranżowana i uwolniona od zbędnych mebli czy dodatków. Aranżacja małego pokoju dziecięcego wcale nie musi być trudna, wystarczy, że będzie przemyślana i przystosowana do wieku.